0552 558 06 96
Kocatepe mah. Bayındır 2 Sk. No:51/8 Çankaya/Ankara
Aldatma Nedeniyle Boşanma Nedir?
blog img

Aldatma Nedeniyle Boşanma Nedir?

Aldatma son dönemde oldukça rövanşta olan bir durum haline gelmiş ve hukukçuların sıklıkla gündeminde yer edinmektedir. Birçok sektör boşanma üzerine yeni veya yenilikçi hizmetler sunmaktadır.

Aldatmaya dayalı boşanma, Medeni Kanun’un 161. maddesine göre aile mahkemesinde açılan bir dava türüdür. Evlilik birliği devam ederken eşlerden birinin diğer eşi aldatması durumudur.

Aldatma, çift ve evlilik ilişkileri açısından aldatma, yalan söyleme, ihanet etme ve eşin beklemediği bir davranışta bulunma durumlarıdır. Tabii ki, kimse ihanete uğramak ya da sadakatsiz olmak istemez demek daha doğru olması beklenen davranışlardan birisidir. Aldatma sorusunun gerçeği, gerçeğin bazı yönlerini ortaya çıkarabilse de aldatılmanın getirdiği duygusal acıyı açıklamak zordur.

Aldatmaya Dayalı Davalar

Aldatma evliliklerde kaçınılmaz bir sorun haline gelmektedir. Güveni sarsabilir ve evlilik sorunlarına neden olabilir. Evlikte aldatmanın iki sonucu olabilir: birincisi, evliliği mahvedebilecek evlilik dışı bir ilişkiye yol açabilir ve ikincisi, evlilik üzerinde duygusal etkileri olabilir. Aldatma, evlilik içi şiddetin ikinci en ciddi nedenidir. Bu iki tip Erkekler ve Kadınlar arasında en yaygın aldatma şeklidir.

Zina Sebebiyle Aldatma

Diğer eşi aldatan eş, bilgilendirildikten sonra altı ay içinde boşanma davası açabilir (MK m.161/2). Boşanma sebebi sonradan anlaşılsa dahi, zina (aldatma) nedeniyle boşanma davası açma süresi, fiilin işlendiği tarihten itibaren beş yıl sonra sona erer.

Zina için bağışlama; eşin dava hakkını elinden alır (MK.161/3) Sözlü veya yazılı olarak veya eşler arasındaki davranışlarla bağışlayabilirsiniz. Örnek: Karısı onu aldatmış olabilir ama diğer eş eve “Ne olduysa lütfen eve git” mesajıyla gelirse affedilebilir.

Aldatma nedeniyle boşanma davası açmak için beş yıllık zamanaşımı süresinin dolduğunu belirtmek önemlidir. Genel boşanma gerekçesi ile açılan bir davada aldatma eylemi yine de boşanma nedeni olabilir.

Aldatma (Zina) Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Aldatma boşanmaya yol açabilir, ancak aldatma kanıtlanırsa ve ayrıca aldatma veya ciddi uyumsuzluk için özel nedenler varsa bu durum daha kolay sonuçlanmaktadır. Ayrıca genel bir dava da açabilirsiniz. Boşanma davasında her iki gerekçe de açılmışsa, öncelikle zina (aldatma) iddiasının olup olmadığına aile mahkemesi karar verir. Aile mahkemesi, iddianın kanıtlanmadığını tespit ederse, her iki tarafın kusurlarını değerlendirecek ve genel boşanma sebepleri olup olmadığına karar verecek.

Aldatma nedeniyle açılan boşanma davasında aldatma veya zina kanıtlanmazsa mahkeme davayı reddeder. Boşanmanın genel sebepleri (ağır uyumsuzluk ve aile yükümlülüklerini yerine getirmeme vb.) gibi durumlar dikkate alınmaktadır.

Zina

Eşiniz evlilik sırasında zina yaptıysa, kusursuz boşanma hakkınız olabilir. Bu durumlarda, genellikle kanıtlanmamış olan zinadan hiçbir taraf sorumlu tutulamaz. Bununla birlikte, zina, eşinizin evlilik dışı bir ilişkiyi desteklemek için evlilik malları karşılığında borç almasına neden olabileceğinden, varlık dağılımını ve çocuk velayetini etkiler.

Zina ciddi bir sorundur ve mümkün olan en kısa sürede ele alınmalıdır. Eşinizin bir ilişkisi olduğundan şüpheleniyorsanız, onlarla iletişim kurmayı bırakmanız çok önemlidir. Çünkü onlarla iletişim halinde olmak durumu daha da kötüleştirebilir.

Karşılanmamış ihtiyaçlar

Aldatmadan sonra boşanmanın en yaygın nedenlerinden biri karşılanmamış ihtiyaçlardır. İhtiyaçlarınızı karşılamayı istemek insani bir durum olsa da partnerinizin sınırlarını aşmamaya özen göstermelisiniz. Bir ilişkide karşılanmayan ihtiyaçlar, sevgi, dikkat, şefkat veya onaylanma ihtiyacını içerebilir. Karşılanmayan bir ihtiyacınız olduğunu kabul etmek acı verici olabilir. Birçok insan, sadakatsizliğin etkileriyle başa çıkmak için mücadele ederken bu ihtiyaca cevap vermekten kaçınır.

Uzlaşmaz farklılıklar

Çiftlerin aldattıktan sonra boşanmaya karar vermelerinin birkaç nedeni vardır. En yaygın nedenlerden biri iletişim eksikliğidir. Bu iletişim eksikliği, evlilikte bir dizi başka soruna yol açabilir. Her iki eş de telafi etmeye çalışsalar bile, önemli konularda anlaşamayabilirler.

Bir Yorum Gönder