0552 558 06 96
Kocatepe mah. Bayındır 2 Sk. No:51/8 Çankaya/Ankara
BİLİŞİM HUKUKU NEDİR?
blog img

BİLİŞİM HUKUKU NEDİR?

Bilginin teknolojik imkânlarla elde edilmesi, bir araya getirilmesi ve bunların bilgi işletim sistemleri üzerinden paylaşılmasını ifade eder. Bilişim hukuku,  bilişim teknolojileri ile elde edilen verilerin paylaşımı sürecinde oluşabilecek itilafların çözüme kavuşturulmasını sağlayan bir hukuk dalıdır. Bilişim hukuku temelli davaların çoğalması ile günümüz yaşamının ses, görüntü ve dijital teknolojiye entegre olmuş yapısı içinde her geçen gün önemini artırmaktadır.

Bilişim Hukukunu iki kategoride ele alabiliriz

  1. İnternet Hukuku
  2. Bilgi Teknolojisi Hukuku

 

İnternet Hukuku : 5651 sayılı yasa ile internet kullanımı sırasında oluşan yasal suçları kapsamaktadır.

  • İnternet aktorlerinin (içerik sağlayıcı, yer ve erişim sağlayıcı, toplu kullanım sağlayıcı) tanımı yapılmış ve bu aktorlerin hak ve sorumlulukları belirlenmiştir.
  • Yasada suçlar bakımından erişimin engellenmesi usul ve esasları düzenlenmiştir.
  • İnternet ortamında yayınlanan içerik nedeniyle haklarının ihlal edildiğini iddia eden kişilere ilişkin; içeriğin yayından çıkarılmasını sağlama ve cevap hakkı uygulamalarına ilişkin usul ve esaslara yer verilmiştir.
  • Konusu suç teşkil eden (ve/veya küçükler için zararlı olan) içerik kapsamında filtreleme usulü öngörülmüştür.
  • Türkiye’de internet ortamındaki yayınlardan kanunda belirtilen katalog suçlara ilişkin şikâyetlerin yapılabileceği internet bilgi ihbar merkezi (ihbarweb.org.tr) kurulmuştur.

 

Bilgi Teknolojisi Hukuku :  Dijital ortamlarda oluşturulan bilgilerin ve bilgisayar yazılım teknolojilerinin dağıtılması ile ilgili konuları kapsamı içine almaktadır . Aynı zamanda bilgi güvenliğinin sağlanması ve elektronik ticaret konuları bu hukuk alanında düzenlenmektedir

 

Hukuki anlamda sorun teşkil edebilecek, internet temelli sözleşmeler, mesafeli ticaret sözleşmeleri, e abonelik sözleşmelerinin tanzimi, kişisel verilerin korunması ve güvence altına alınması, spam ve kötü niyetli internet sitelerinin erişiminin durdurulması, alan, domain adlarının alınması, devredilmesi, internet ortamındaki saldırılar, hak ihlalleri, yasal ceza ve sorumlulukların tanzimi, haksız rekabaetin önlenmesi, e ticaret, mülkiyet hakları, domain adlarının devri ve domain’den kaynaklanan haksız rekabet durumları ve ağların korunmasına yönelik konuları ihtiva eder.

 

Bilişim Suçları alanında ise; Internet ortamında kişi hakkını ihlal etmeye yönelik suçlar, Bilgisayar ve bilişi araçları sistemleri ve servislerine yetkisiz erişim, dinleme ve takibi, Bilgisayar yoluyla sabotaj, Bilişim araçlarıyla dolandırıcılık, sahtecilik, yasa tarafından teminat alınan bir yazılımın izin alınmadan kullanılması,  Şahıs ya da şirketlerin internet sitelerini hackleme işlemleri, Yasaya aykırı yayınlar, Pornografi içeren yayınlar, Hakaret ve Sövme, Internet üzerinden işlenen hakaret, tehdit, karalama, iftira, haksız rekabet, telif ihlali, kimlik gaspı ve benzer suç, kabahat ya da haksız eylemler ve benzeri konuları kapsar.

Bilişim avukatı için Açıkalın Dağdelen Hukuk bürosuna uğramayı unutmayınız.

Bir Yorum Gönder