0552 558 06 96
Kocatepe mah. Bayındır 2 Sk. No:51/8 Çankaya/Ankara
Tazminat Hesaplama
blog img

Tazminat Hesaplama

Tazminat hesaplama konusu, işçi ve işveren arasındaki iş akdi sonlandıktan sonraki süreçleri kapsayan bir konudur. İşçi ve işveren arasındaki iş akdinin sağlanması için gereken önemli noktaların olduğunu belirtmek gerekmektedir.  Bu önemli noktaların başında tazminat gelmektedir. İşçi ile işverenin sahip olduğu hakların belirlenmesi ve bu hakların korunması noktasında en büyük husus iş akdidir. İşçi ve işverenini anlaşması durumunda iş akdi süreci başlar ve işçi ve işveren arasında iş ilişkisi doğar. İki taraf arasında (işçi-işveren) iş ilişkisinin sona ermesi bazı sorumluluk ve hakları doğurmaktadır. İşçi ve işveren arasındaki iş akdinin son bulmasından doğan haklar arasında tazminat hakkı da yer almaktadır.

Tazminat birtakım olaylar sonrasında işçi lehine verilen kararla birlikte işçiye zararını ödemesi için verilen parasal bir değerdir.

Tazminat Nasıl Hesaplanır?

Tazminatı hesaplayabilmek için işçinin iş yerinde çalıştığı gün sayısının net olarak bilinmesi gerekmektedir.

 • İşçinin çalıştığı süre belirlendikten sonra ek ücretin dahil edildiği otuz günlük brüt ücret ile belirlenen süre çarpılmaktadır.
 • Ay sayısı artması sonrasında on ikiye (12) bölünür ve otuz (30) günlük brüt ücret ile çarpılır.
 • Çıkan sonuç artan gün sayısı ile toplanarak üç yüz altmış beşe (365) bölünür.
 • Daha sonra çıkan son ücret esas alınarak bu ücret otuz (30) günlük brüt ücret ile çarpılır.
 • Sonucun eklenmesi sonrasında ortaya çıkan ücretten damga vergisi kesilir.

Tazminat miktarı yukarıdaki şekilde belirlenmektedir.

 

Tazminat Nedir?

Tazminat kişinin hukuka aykırı bir fiilde bulunması durumunda uygulanan maddi ve manevi yaptırımdır. Bir kişi tazminat cezasına çarptırıldığında mağdur olan tarafın maddi manevi zararını karşılamak zorundadır. Tazminat davaları hukuk mahkemelerinde yürütülmektedir. Tazminat sözcüğünün kökeni tazmin kelimesidir. Tazmin etmek ise bir şeyin zararını karşılamak, bedelini ödemek demektir. Birçok nedenden dolayı kurum ve şahıslara tazminat davası açılabilir. Ceza hukukundan doğan tazminatlar;

 • İhbar tazminatı
 • Kötü niyet tazminatı
 • Yanlış tedavi sonrasında meydana gelen zararı karşılamak için ödenen tazminatlar

olarak üç ayrı şekilde ifade edilebilir.

 

Tazminat Davası Hakkında Bilgiler

Tazminat kişi için haksız fiil nedeni ile gördüğü maddi veya manevi zarar için talep edeceği karşılık olarak ifade edilmektedir. Tazminat sorumluluğundan bahsedilmesi için borca aykırı bir davranışla sözleşmenin ihlal edilmesi şartı vardır. İhlal kaynaklı olan bir zarardan söz edilmesi için ihlal fiili, nedensellik bağı ve kusur gibi şartların olması gerekmektedir. Kişi haksız fiilden dolayı bir zarar ile karşı karşıya kalırsa bu zararın giderilmesi için tazminat davası açabilir. Bireyin kişilik haklarının ihlal edilmesi durumunda ve sonrasında maddi ve manevi zarara uğraması halinde zararını maddi olarak talep edebilmektedir. Birçok nedene bağlı olarak tazminat davası açılabilmektedir;

 • Boşanma sebebi ile açılan tazminat davaları,
 • Nişan bozma nedeni ile açılan tazminat davaları,
 • İş kazaları nedeni ile açılan tazminat davaları,
 • Yanlış tedavi uygulamaları nedeni ile açılan tazminat davaları

Tazminat davalarına örnek olarak verilebilir.

Tazminat davalarının en bilineni ise kıdem tazminatı davasıdır. Kıdem tazminatı, belirli bir zaman çalışmasının ardından işine son verilen veya emeklilik sebebiyle işinden ayrılmak zorunda kalan işçiye, çalıştığı süre zarfına göre işyeri tarafından ödenen toplu paradır. Kıdem tazminatına hak kazanmak için 4857 sayılı İş Kanunu’nun Madde 17’sine göre işverenin, iş sözleşmesini feshetmesi gerekmektedir. İş sözleşmesi feshedildiği takdirde işçi kıdem tazminatı almaya hak kazanmış olacaktır. İşveren gerek peşin ödemede bulunarak gerek ise bildirim sürelerine uyarak hizmet akdini feshettiğinde işçiye kıdem tazminatı ödemek zorundadır.

Tazminat hesaplama konusunda daha profesyonel bilgi için lütfen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

3 Yorum

  • Cansu ceyhan Reply

   3 Nisan 2022 at 15:50

   Nasıl hesaplanır hiç bilmiyordum gerçekten çok ilgimi çeken bir konuydu tüm makaleyi okudum.

  • Buse yılmaz Reply

   3 Nisan 2022 at 16:09

   Nasıl hesaplanır hiç bilmiyordum gerçekten çok ilgimi çeken bir konuydu tüm makaleyi okudum.

  • Rabia Çam Reply

   3 Nisan 2022 at 16:25

   Tazminat hakkinda epey detayli bilgi vermişsiniz kafasına takilan yazıyı okuyabilir ellerinize sağlık

Bir Yorum Gönder