0552 558 06 96
Kocatepe mah. Bayındır 2 Sk. No:51/8 Çankaya/Ankara
Yüz Kızartıcı Suç Yüzünden İşten Çıkarma
blog img

Yüz Kızartıcı Suç Yüzünden İşten Çıkarma

İşveren ve işçi, belirli şartları içeren karşılıklı bir iş sözleşmesi yapar ve bu sözleşmeye göre çalışmaya başlar. Sözleşmenin içeriği, hem işvereni hem de işçiyi belirli durumlarda koruyan ve yasal yükümlülüklerini yazılı olarak ortaya koyan bir belge olması nedeniyle önemlidir.

Sözleşme, işverenin işçiyi haklı gerekçelerle işten çıkarmasına izin verirken, çalışan genel hükümlerle fesihten korunur. Bununla birlikte, nadir durumlarda, iş sözleşmesi, ücretsiz işten çıkarma da dahil olmak üzere çeşitli sonuçlarla, yüz kızartıcı bir suç nedeniyle işten çıkarılma ile sonuçlanabilir. Çalışanların kafasını karıştıran yüz kızartıcı suç tanımı, Türk Ceza Kanunu gereklerinde sayılan suç türlerini içeren kavramlardan oluşmaktadır. Memuriyette bile son derece rahatsız edici sonuçları olan bu yüz kızartıcı suçlar, çalışma yasağı ile başlayan bir dizi faaliyetin başlatılmasıyla da sonuçlanabilir.

Yüz kızartıcı suçlar, özellikle özel sektörde ve salgın döneminde yaygın olarak istihdam edilen işçiye işverenin tazminat ödemesini gerektirmeyen uygulanabilir bir tebliğe sahiptir. Bir iş sözleşmesinin tazminatsız feshine yol açan yüz kızartıcı eylemlerin gerekçesi, işçinin haklarının yasal olarak ihlaline de neden olabilir.

İşçinin bu hukuksal sürecini iyi yönetmesi gerekmektedir. Profesyonel bir işçi avukatı ile beraber değerlendirmeli ve hakkını korumalıdır.

Çalışanların konu hakkında daha fazla bilgi edinmeleri, araştırma yapmaları ve kendilerini bu zor durumda bulurlarsa profesyonel bir hukuk firmasına danışmaları gerekebilir. Hırsızlık suçu, dolandırıcılık suçu, yetkiyi kötüye kullanma, güveni kötüye kullanma suçu, rüşvet suçu, gasp suçu, zimmete para geçirme suçu, sahtecilik suçu, resmi evrakta sahtecilik, parada sahtecilik, kıymetli damgada sahtecilik örnek olarak gösterilebilir.

 

Yüz kızartıcı suçtan dolayı işten çıkarma kodu nedir?

Pandemi nedeniyle işten çıkarma yasaklarının uygulandığı dönemde işverenlerin fesih yolu olarak kullandığı yüz kızartıcı suç nedeniyle işten çıkarmalar, özellikle son iki yılda oldukça merak edilen bir konu oldu. Yüz kızartıcı bir suçtan dolayı işten çıkarma kodu olan Kod 29, çalışanın dosyasına kaydedilebilmekte ve bu da iyi niyet usulünün ihlali sonucunu doğurmaktadır. Bu ihlaller arasında çalışma saatlerine uymayan bir işçi ile hırsızlık suçu işleyen bir işçinin aynı ortamda değerlendirilmesi son derece eşitsiz ve adaletsiz bir durum oluşturmaktadır. İşverenlerin, yüz kızartıcı bir suç işledikleri için çalışanları işten çıkarmak da dahil olmak üzere işten çıkarma prosedürlerinde belirli adımları izlemeleri gerekmektedir.

 

Yüz kızartıcı suç sebebiyle işten çıkarma tazminatı

Çalışanların Kod 29’u kullanılarak işten çıkarılması değiştirildi. Daha önce, yüz kızartıcı bir suçtan dolayı işten çıkarılma tazminatı olarak ihbar ve kıdem tazminatı ödenmezdi. Ayrıca işsizlik ödeneği de mevcut değildi. Aynı zamanda, sicile de işlendiği için işçinin yeni işyerinde sorunlara neden oldu. Yüz kızartıcı suç nedeniyle işten çıkarma konusunda yapılan son değişiklikler sonucunda SGK için kullanılacak kodlar değişmiş ve bu nedenler daha ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

8 Yorum

  • Merve Reply

   3 Nisan 2022 at 15:46

   Cok güzel ve detaylı anlatılmış özenle yazılmış bilgi icin teşekkür ederim.

   • Cem Reply

    3 Nisan 2022 at 16:16

    Bu bilgiler için teşekkür ederim gayet güzel açıklama yaptiniz bu yazı ve blog dan aklımızda kalan sorulara cevap vermekte

  • memo Reply

   3 Nisan 2022 at 15:48

   Gerçekten sitenizdeki bloglar çok harika bizleri aydınlatıyor teşekkür ederim.

  • Azizcan ŞAHİN Reply

   3 Nisan 2022 at 15:48

   gayet anlamlı ve açıklayıcı olmuş güzel bir bakış açısı

  • Bahadır Reply

   3 Nisan 2022 at 15:48

   Yüz kızartıcı suçtan dolayı işten çıkarıldığımızda tazminat alabiliyormuyuz

  • Anıl Şen Reply

   3 Nisan 2022 at 15:51

   Yani işten çıkarmanın yüz kızartıcı yönünü de öğrenmiş olduk çok teşekkürler.

  • Burak Kanar Reply

   3 Nisan 2022 at 15:57

   Çok yararlı bır blog olmus gercekten emegınıze saglık

  • Murat T Reply

   3 Nisan 2022 at 16:02

   Eskiden yüz kızartıcı suç sebebiyle işten çıkarmaya tazminat ödenmezdi, bu değişikliği blogunuz sayesinde öğrendim, teşekkür ederim

Bir Yorum Gönder